Zielone ogrodzenie Poznań z krzaków liściastych bądź iglastych, niskie czy wysokie? Jakie ogrodzenie będzie najbardziej odpowiednie do naszego skweru? A w jaki sposób je usadowić w gruncie a także doglądać?

Zielone płot z krzaków liściastych bądź iglastych, niskie czy wysokie? Jakie płot będzie najbardziej odpowiednie do naszego skweru? A w jaki sposób je usadowić w gruncie a także doglądać?

Trudno przeceniać walory zielonego ogrodzenia Poznań. Upiększa zieleniec, osłania nas przed ulicznym gwarem, kurzem, spalinami, jak również wzrokiem przechodniów. Zapewnia miły cień, daje schron ptakom. Żywopłot zmniejsza siłę wiatru, nie powodując zawirowań powietrza, które powstają za litym murem ogrodzeniowym. Lecz przed jego budową musimy postanowić, jaką funkcję ma spełniać w ogrodzie. Czy ma nas ochraniać od sąsiada, czy zastępować płot, bądź pomóc w rozdziale skweru na mniejsze części i stworzeniu przytulnych kątów? Powinniśmy też zdecydować, jaką ogrodzenie będzie posiadało docelową wielkość. Od tego zależy wybór rodzaju drzewa lub krzaku.

Wielką zaletą ogrodzeń z drzew oraz krzewów iglastych jest ich trwała zieleń. W czasie kiedy szpalery z gatunków zrzucających listowie zimą staną się ażurowe, z iglaków w dalszym ciągu skutecznie zasłaniają nas przed wzrokiem natrętnych.

Dominuje osąd, iż najbardziej odpowiednie na tego rodzaju żywopłoty są tuje o filarowym pokroju, np. klasy „Smaragd” tudzież „Spiralis”, które bez obcinania utrzymują wąski kształt. Jak uzyskają należytą wielkość docinamy je od góry.

Inne iglaki, np. cisy czy świerki nastręczają regularnego strzyżenia.

Na zielone ogrodzenie z plastyku selekcjonujemy iglaki wytrzymałe na mróz. Wrażliwe tuje wschodnie a także cyprysiki Lawsona zdołają przemarzać. Wadą takich nasadzeń jest dość wysoka cena. Rekompensują ją niezaprzeczalne walory: iglaste szpalery nie śmiecą liśćmi, nie potrzeba ich notorycznie ciąć.

Na zielone ogrodzenie Poznań z drzew liściastych wybieramy gatunki, które mają podniesione pędy oraz odpowiednio się rozkrzewiają po przycięciu. W tej funkcji najprzyzwoiciej sprawdzają się odporne na mrozy buki i graby.

Takie drzewa, systematycznie strzyżone, odpowiednio się zagęszczają, z racji tego pozyskane z nich zielone ogrodzenia Poznań, mogą zastąpić wysokie ogrodzenia. Jeżeli wyselekcjonujemy gatunki z kolcami, takie jak igliczna czy robinia, wówczas przez płot nie przedostanie się ani gość, ani zwierzę.

Zależnie od dynamiki wzrostu danego gatunku mamy z nich zielone płoty o wielorakiej wysokości. Małe (30-60cm) szpalery spośród berberysów robią za ramę rabat a także ścieżek, oddzielają od siebie różne części ogrodu. Takie ozdobne ogrodzenia przedstawiają się najakuratniej, gdy je systematycznie strzyżemy.

Spośród gatunków osiągających większe wymiary, jak na przykład ligustr, leszczyna bądź jaśminowce, zdołamy pozyskać całkiem duże zielone ogrodzenia wielkości 1,5 – 2m. Jeśli mają separować ogród od ulicy, obcinamy je nadając regularny kształt.

Podczas gdy posadzimy z nich żywe ogrodzenie w głębi parku, zdołamy je prowadzić w postaci swobodnej.

Bez przycinania rozkrzewiają się w szerokim zakresie, podkreślając naturalistyczny charakter tej części skweru. To wyjście zdaje przyzwoicie egzamin także w przypadku krzewów zniewalająco kwitnących, np. pięciorników, róży pomarszczonej, lilaków czy żylistków. Wprawdzie te gatunki można także strzyc, jednak wtedy znacznie lepiej rozkwitają.

Na zielone ogrodzenia rekomendowane są także krzewy zimozielone.

Spośród tej grupy roślin na ogrodzenia najporządniej sprawdza się u nas bukszpan, oraz ostrokrzew Meservy. Lecz i one po ostrych zimach bywają niekiedy oszpecone przez listki. Na zachodzie Europy słynne są zielone ogrodzenia plastykowe z laurowiśni względnie zimozielonych rodzajów berberysów. Niestety , w polskich warunkach klimatycznych ich listki nagminnie brązowieją z powodu mrozów. W następstwie tego, jeżeli już zdecydujemy się na taki płot, powinien być on mały (do 60-80cm), aby wolno go było opatulić na zimę agrowłókniną a także łatwo wyjąć spierzchnięte części.

Jeżeli chcemy otrzymać szczególnie ozdobny parkan, warto posadzić naprzemiennie dwie czy też trzy odmiany tego samego krzewu (tawuły, berberysy, tuje), różniące się barwą.

Gdy konstytuujemy zielony parkan z gatunków zrzucających listowie na zimę, opłacalnie jest obsadzić go drugim, niewielkim, np. z iglaków ewentualnie zimozielonej trzmieliny.

Elegancki wygląd posiadają zielone ogrodzenie Winylowe strzyżone z fantazją- z kędzierzawą linką „grzbietu” lub wystrzyżonymi wieżyczkami. Powinno się im jednakże poświecić dużo czasu.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s