Wierzba urośnie nawet spośród kawałka odrośli.

Wierzba wyrośnie nawet z patyczka odrośli.

Wykorzystując taką okoliczność, możemy z niej skonstruować niespotykane formy żywopłotów. Z tej przyczyny nasze ogrodzenie nabędzie rzadki charakter oraz będzie się rekomendować pośród żywopłotów w okolicy.

Wzrastające na działkach i podmokłych łąkach wierzby już jakiś czas temu zagościły w lokalnych botanikach. Umiłowaliśmy je poprzez krasę oraz wiosenne koty. Nie są problematyczne, postulują jedynie krocie wody oraz nieco światła. Nasycą się niemal wszelką glebą.


Mało krzewów zdoła także identycznie błyskawicznie pobudzać utracone odrosty oraz gałęzie. Wierzby niesłychanie bezproblemowo odbudowują także własny system korzeni. Wystarczy, że skrócony bądź nawet złapany patyk zagłębiony w mokrej glebie po niedługim czasie wypuści korzenie i da zaczątek kolejnemu krzewowi. Pewna osoba wpadła na pomysł, aby z wierzb wykonywać zaplatane przęsła w płocie czy płotki zatopione liśćmi. Prawdopodobnie powinno się dysponować tak wymyślne ogrodzenie. Najlepiej do zainstalowania takiego parkanu zastosować następujące typy wierzby:

wierzba wiciowa (Salix viminalis), nazywana konopianką, i jej rozliczne mieszanki (np. Salix x smithiana)
wierzba karmazynowa (Salix purpurea)
wierzba wawrzynkowata (Salix daphnoides).
Wszystkie te warianty wierzby na ogrodzenia mają parę tożsamych własności:

dostarczają prostolinijne, długie oraz niezwykle elastyczne pędy – z powodu tego można łatwo modelować formę ogrodzenia;
prędko odrastają po skróceniu- w niedługim okresie możemy wypleść zupełne przęsło na ogrodzenie;
nadzwyczaj bez trudu się ukorzeniają- nie trzeba specjalistycznej informacji do montażu takiego ogrodzenia wykonanego z wierzby.

Jak mamy już projekt na kształt płotu, musimy postarać się o właściwe wierzbowe pędy na ogrodzenie. Niestety, natrafienie ich w przesłankach typowych jest uciążliwe, jako że dziko rosnące krzaki nieczęsto emitują bardzo długie oraz proste pędy. Najprawidłowiej jest zaprojektować prywatną miniplantację wierzby ogrodzeniowej. Na rezultat będzie trzeba zaczekać nieco latek.

W celu domniemania plantacji wierzby na płot wyłówmy wpierw lokalizację w ogrodzie, mało przez nas odwiedzane oraz mało .Wiosną, w marcu ewentualnie w kwietniu, posadźmy w ową stronę flancy, z jakich wyrosną tzw. rośliny mateczne.

Jako flanc użyjmy zdrewniałe wierzbowe roczne pędy rozciągłości 25-30 cm, jakie zdołamy dostać spośród dziko wzrastających roślin. Przed posadzeniem trzeba je namoczyć na 24 godziny w głębi, żeby się prawidłowo napiły, po czym wkopać w glebę, tak ażeby wystawał tylko ostatni pąk. Musimy pamiętać, iż rośliny ekspresowo się zagęszczają, dlatego powinny rozwijać się w odstępie 30×50 cm.

Przez pierwszy rok albo dwa upoważniamy roślinom swobodnie rozwijać się, po czym ścinamy je| na wysokość ok. 20cm.
Dopiero po tym zabiegu wypuszczą mocne, proste pędy, jakich wiosenką następnego roku zdołamy użyć do budowy naszego ogrodzenia. Roczne pędy okazjonalnie przewyższają 2m, zatem na dłuższe musimy poczekać przynajmniej jeszcze dwanaście miesięcy.

Z jednej rośliny osiągniemy od kilku do kilkunastu witek, które można użyć do wyplecenia ogrodzenia.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s