Żywe plot lub jak kto woli żywopłoty

Żywe ogrodzenie bądź żywopłoty

Żywopłoty na ogól spełniają podobną rolę jak ogrodzenia PVC, choć nierzadko mogą posłużyć również za tło. Zazwyczaj takie ogrodzenia buduje się w słonecznych położeniach, gdzie migiem rosną i silnie się zagęszczają. Bez liku wdzięku mają ponadto takie żywe ploty, które wiodą poprzez cieniste kąciki skweru. Ciemna zieleń liści z transparentna tu i ówdzie gmatwanina gałązek czy tez kwiatami kreują zajmujące uwagę widoki,a rześka wilgoć, bijąca od zanurzonej w ciemnościach gleby , powoduje że nawet niedługi spacer nieopodal takiego ogrodzenia wycisza a także odpręża.

Planując ogrodzenie w Poznaniu z żywych roślin, trzeba zwrócić uwagę na role takiego parkanu, warunki jakie bywają w ogródku, a także nasze preferencje oraz czas jaki możemy poświecić na jego pielęgnacje. Żywe ogrodzenia o zwykłym pokroju same wzrastają, częstokroć tez mocniej rozkwitają, jednakże potrzebują również sporo powierzchni. Geometryczne bądź bogato profilowane zielone ogrodzenia w Poznaniu zdołają być niezmiernie wysmuklę, aczkolwiek powinno się je regularnie obcinać oraz właściwie nie rozkwitają. Nie bez znaczenia są także koszta nabycia roślin na parkan. Jest wiec nad czym się zastanawiać, ponieważ takie mur komponuje się na długi okres czasu, niekiedy nawet na pokolenia.


Z reguły wystarczający bywa zielony plot o wielkości do półtora metra. Na takie ogrodzenie w cieniu nadaje się ligustr zwyczajny, bardzo modny w chwili obecnej na żywopłoty modelowane. Ma on bardzo dużo walorów:
• jest mało absorbujący,
• odpowiednio toleruje porę suchą,
• szybko rośnie,
• cyklicznie pielęgnowany schludnie gęstnieje oraz nie więdnie od dolu,
• w regionach o łagodnym klimacie, np. nad Bałtykiem, nie zrzuca na zimę listowia, i nawet jeśli je zgubi, to i tak gąszcz jego witek tworzy nieprzenikniony dla wzroku parkan,
• jest tani w zakupie.

Ligustr można zamienić z irga lśniąca-jesienią pięknie się przebarwia na rożne odcienie brązu, żółci a także czerwieni. Godne polecenia są również żywe ogrodzenia modelowane z grabu, którego suche listowie o barwie starego złota otrzymują się na gałązkach aż do wiosenki.
Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na żywe ploty nieformowane. Mogą być to m.in. odmiany o ślicznych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki a także kaliny. Tym, którzy kochają otaczać się praktycznymi roślinami promujemy na takie plot czarna porzeczkę. Wolno ją formować wyłącznie od strony widocznej, i cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, by rodziły owoce.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s